193 lóerő, 183 kilogramm szárazon, és egy soha ennyire szofisztikált elektronika - kevesebb, mint tizenhatezer euróért (az mennyi forint is?). Ezekkel az űrszámokkal dobálózik a BMW, na meg egy teljesen aszimmetrikus, már-már kajlába hajló dizájnnal. Itt a bajor superbike, aminek a léte legalább akkora abszurdumnak tűnhetett pár éve, mint az Aprilia négyhengerese. Hivatalos gyári fotók és hiteles adatok a sok pletyka után.
Rejtőzködő, titokzatoskodó életmódot folytatott az S 1000 RR - eddig. Kölnben nagyon várta a közönség meg a szakma, de nem tárta fel magát, csak a WSBK-s versenymotor tekintett le a bámész tömegre. Milánóban dettó. Aztán jött egy fotó a BMW-től, amit rengeteg-rengeteg pletyka és mit szépítsük, intrika követett, telis-tele helytelen következtetésekkel. Ezekre nem volna szép éppen most, az új modell bemutatásakor kitérni, a legtöbben úgyis ismerik a vádpontokat.
Egyvalami biztos: a Motorrad marketingesei elejét vehették volna a probléma eszkalálódásának, ha nem várnak a világbajnokság ötödik nagydíjáig (Monza) a prezentációval. Persze nyilván ennek is megvolt a maga oka. És hogy milyen lett? Hogy tényleg ennyire "bivaly", mint ahogy Corser és Xaus mondják? Lesz rajta ABS meg TC?
Amit mindenekelőtt látnunk kell ezzel a superbike-kal kapcsolatban, az az út, amit a gyár bejárt, hogy eljusson idáig. Az SBK-nak már elég régóta küldözgették szerelmük tétova jelzéseit, aztán heves flörtölésbe kezdtek, most meg már házasság, gyerek... Idén csak a tapasztalatszerzés a cél, jövőre pedig már tényleg versenyképesnek kell lenni, mondják. Hasonlóképpen ambiciózusak a piaci tervek a kereskedésekben egyébként csak év végén debütáló motorral: rövid idő alatt 10%-os szeletet kívánnak kihasítani az sportezres-tortából Münchenben. Merész.
Az S1000RR elsősorban nem a márkahű béemvéseknek szól, hanem a "külső" publikumnak: egy GS-ről senki nem fog átülni egy fenevadra. Itt jön az igazság pillanata: nem elég a pályán versenyképesnek lenni, a piacon, ár-érték arányában ugyanúgy ott kell lenni a szeren - és éppen ezért plántáltak bele mindent, ami technológiai furmány és finesz és know-how volt BMW istállón belül (az F1-brigádot beleértve!).
Senki ne várjon korszakalkotó innovációt, sem világot felforgató, minden eddigi sémán kívül eső megoldásokat: a műszaki kivitel egy hagyományos motorkerékpárt tükröz. Az integrált Ride by Wire-t (vezeték nélküli összeköttetés a gázkar és a 48 mm-es pillangószelepek között) és a változó szívótölcsérhosszt már más modelleiken bemutatták a németek. Akik szerint a maximális teljesítmény záloga az optimalizáció (bármit is jelentsen ez).
Ami azt illeti, ezt a soros négyhengeresüket alaposan összeoptimalizálták. A vezérlőelektronika rém fejlett (négyféle gyújtástérkép – rain, sport, race, slick - közül választhat a felhasználó, úgy tűnik, ezen a téren is megindul a verseny a gyárak között), hengerenként két injektor etet, csúszókuplung alap. A furat rekordarányú a kategóriában, 80 mm-es, ehhez a löket 49,77 mm. Így már érthető az igen magas elérhető fordulattartomány, a piros csíkot 14 ezer percenkénti fordulathoz illesztette a BMW, a tiltás 14.200-nál avatkozik be. 193 LE a maximális teljesítmény, ezt 13 ezernél prezentálja a motor. A 112 Nm-es legnagyobb nyomatékot pedig 9.750-en. Azért ezek komoly számok, főleg a 183 kg-os száraz ill. 204 kg-os menetkész tömeg ismeretében. Ez, jelezzük, a legjobb súly-teljesítmény arány a jelenlegi piaci kínálatban.
A futómű szintén racionális, megfelel a kánonnak - alumínium hídváz, hosszú lengővilla, radiális Brembo (nem egyblokkos) féknyergek, mindenhogyan állítható felfüggesztések, 46 mm szárátmérőjű villa. 1432 mm-es tengelytáv, 23°9’-es villaszög.
Az erőssége tehát nem a műszaki újítások száma – az első információk alapján sokkal inkább a dinamikus kezelhetőség. Valójában ez az első sportmotor, ami egyidőben alkalmazhat (opcionálisan) DTC-t (Dynamic Traction Control) és a Race ABS-t, ami – mint a neve is mutatja – hiperkönnyű és hiperkompakt, mindösszesen 2 és fél kilót nyomó – fékasszisztens. Mindkét kiegészítő, a DTC és az ABS is programozható, a négyféle gyújtástérképhez. De elérhető hozzá a HP2-n és K1300-on bemutatott elektronikus váltórásegítés is.
Képgaléria